Enes ŞAFAK | Kişisel Blog Adresim

Android Programlama : JDK Yükleme

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere android programlama için gerekli olan Java Development Kit ( JDK ) Yükleme hakkında bilgi vereceğim.

JDK İndirme

JDK indirmek için öncelikle google.com arama motoruna ” jdk download” yazarak arama yapalım ve daha sonra ilk sırada çıkan sonuca tıklayalım. ( Dilerseniz “BURAYA” tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

İndirirken dikkat etmeniz gereken nokta eğer bilgisayarınız 32 bit işletim sistemi kullanıyor ise sürüm olarak “Java SE 8u251″ olanı seçmeniz gerekmektedir. Peki bu sorun teşkil edermi? hayır güncel olan tüm komutları kullanabileceksiniz.

Eğer 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız direkt olarak en yukarıda bulunan en son java sürümünü indirebilirsiniz 4.06.2020 tarihinde güncel sürüm ” Java SE 14.0.1 ”

İndirmek için Oracle JDK kısmından ” JDK Download ” butonuna tıklayalım butona tıkladıktan sonra sizi indirme sayfasına yönlendirecek bu sayfada biraz aşağıya inerek :

JDK İndir

64 bit için olan kurucu paketi indiriyoruz ve setup şeklinde basit olarak kurulumu yapıyoruz.

Kurulum paketini YÖNETİCİ OLARAK çalıştırmanız önerilir.

 

JDK Windows Ayarı Yapmak

Kurulumdan sonra javanın kurulu olduğu dizini açıyoruz ve bin klasörünü buluyoruz örnek:

” C:\Program Files\Java\jdk-14.0.1\bin “

Dosya yolları sizde farklılık gösterebilir. Dosya yolunu bulduktan sonra üstteki yolu kopyalayalım.

Bilgisayar simgesine sağ tıklayarak ” Özellikler ” diyelim ve özellikler panelini açalım daha sonra ” Advenced System Settings ”  ya da ” Gelişmiş Sistem Ayarları ” kısmına tıklayalım daha sonra en altta bulunan ” environment variables ” ya da ” Ortam Değişkenleri ” butonuna tıklayın.

Daha sonra aşağıdaki resimdeki gösterilen Path Alanına tıklayalım:

Daha sonra kopyaladığımız jdk yolunu açılan bölümde aşağıdaki resimdeki gibi ekleyelim:

Daha sonra kurulumu test etmek için ” Komut İstemcisi ” CMD yi açarak java yazıp enter tuşuna basalım eğer komut yöneticisinde javayı tanıyıp kullanımını gösterir ise JDK geliştirme kitini başarıyla kurduk demektir.

 

Tüm Aşamaları Yapıp Hata Alıyorsanız Yorumlarda Belirtin.

 

 

Exit mobile version